понеделник, 29 декември 2014 г.


Днес след гласуването в Гърция  на което гръцкият парламент отхвърли правителствения  кандидат за президент на третия последен тур еврото се срина до 1,21445 EUR/USD . Политическата криза и несигурност в Гърция  доведе до спадане на еврото до двугодишно дъно  спрямо долара . Спад се отчита и на фондовия индекс на Атинската борса  които е паднал с 27 % за 2014 г.
Новините от Гърция доведоха и до поевтиняване на държавните облигации на Гърция  а след тях и на другите проблемни страни от еврозаната като Испания и Италия.









петък, 26 декември 2014 г.


Днес е почивен ден на повечето европейски пазари  и това доведе до леко поскъпване на долара до 1,2172 EUR/USD .Фондовите пазари в САЩ следват възходящият тренд от началото на седмицата при малки обеми на търговия и  липса на фундаментални новини.
След като либийската петролна компания обяви че ислямисти  са атакували най голямото петролно пристанище Ес Сидер поради което е намален износът на петрол до 352000 барела на ден от 1 млн. барела цената на американският лек петрол с доставка през февруари се покачи до 56,02 долара за барел.
Покачването на цените на петрола се отрази и на акцийте на петролните компании който получиха лека подкрепа.









сряда, 24 декември 2014 г.

Весели празници,
На всички колеги пожелавам здраве , щастие , късмет , любов , пари - през новата година във всичко да Ви върви .
Предколеден оптимизъм на борсите в Европа - В Париж прибират печалби в Лондон цари оптимизъм  а във Франкфурт фондовите пазари имат почивен ден. Това е положението на пазарав момента когато големите инвеститори се готвят да празнуват Коледа.Стабилизирането на цените на петрола доведе и до поскъпването на компаниите от енергийния сектор , което поддържа апетита за риск в Лондон и доведе до прибирането на печалбите от дълги позиций в Париж.На Азиатския пазар търговията е много оживена защото мното от инвеститорите не празнуват по Коледа.

Петролът сорт Брент с доставка през февруари се продаваше на цени от 60,24 долара за барел.
Златото се продаваше на цени от 1177,32 долара за тройунция.











понеделник, 22 декември 2014 г.

Министърът на енергетиката  на Русия  Александър Новак в свое интервю за "Россия 24 " е изказал мнението че справедливата цена на петрола е около 80-90 долара за барел. Той не се е наел да каже в какви срокове ще се постигне тази цена   но до това равновесие ще се стигне  когато от пазара се отстранят нерентабилните проекти , които при ниски цени са неефективни.
Почти същото мнение е изказал и саудитския министър на петрола Али ал Нуейми  , чиято страна е най големия производител на нефт от ОПЕК е подчертал че цените на петрола отново ще се повишават  , като за поевтиняването на петрола е обвинил страните извън ОПЕК в липса на сътрудничество.
По всичко изглежда че цените на петрола са достигнали до дъното .
Днес петролът сорт Брент с краткосрочни доставки се продаваше на 61,95 долара за барел.






събота, 20 декември 2014 г.

Доживях и до този момент да видя отрицатален лихвен процент .   На 18,12,2014 г  Швейцарската централна банка  намали лихвените си нива - като основният лихвен процент става минус 0,25%./ в диапазона от -0,75% до +0,25% /. От банката потвърдиха и целта си курсът на  франка да се задържи на ниво от 1,20 EUR/CHF.  Тези лихвени нива влизат в сила от 22,01,2015 г. и ще бъдат за суми над определени прагове. С това си решение Швейцарската централна банка иска  да намали привлекателните инвестиции в швейцарски франкове , Интересът към привлекателните безопасни инвестиции в последно време се беше увеличил многократно.
След решението на банката франкът поевтиня  и стигна  нива от   1,2022   EUR/CHF.














петък, 19 декември 2014 г.

Британските експерти прогнозират колапс на петролната индустрия в Северно море при спад на цените на петрола под 60 долара на барел.Това доведе и до ограничаване на инвестициите в региона.  Поевтиняването на петрола  доведе до ограничението на разходите за поддъжка на функциониращите сондажи и до  ограничаване на  планираните инвестиции в региона на Северно море които според предварителните разчети са възлизали на около 86 милиарда долара. Подобни ситуации е имало и преди като петролната индустрия се е приспособила към ситуацията с цената на стремително намаляване на разходите.
 Днес се наблюдаваше леко поскъпване на петрола сорт Брент с доставка през февруари  , добиван в Северно море като цената стигна до 59,98 долара за барел












сряда, 17 декември 2014 г.

днес на Московската борса  курсът на еврото премина  границата от 100 рубли , а доларът  достигна 74 рубли . По късно през деня рублата започна леко да връща позициите си.Безпрецедентното падане на рублата става на фона на поевтиняването на петрола  като барел от сорта Брент се търгува на цени от 59,26 долара и повишаване на основния лихвен процент на Централната банка на Русия от 10,5 на 17 процента.
 Според експерти в Русия  повишаването на лихвения процент бележи края на банковата система. Завишеният лихвен процент ще доведе и до вдигане на лихвите по кредитите което ще затрудни икономиката и тя няма да може да работи ефективно .






вторник, 16 декември 2014 г.

 Днес рублата беше подложена на спекулативна атака , И въпреки  повишението на основния    лихвен процент в Русия  до 17 на сто ,рублата се срина до 79,1688 USD/RUB   и  99.5575 EUR/RUB.
 Еврото получи силна подкрепа от атаката срещу рублата и  в момента се търгува по 1,2504 долара . Съпротивата при двойката  се очаква при нива от 1,2566 долара до 1,2600 долара.Подкрепата  е при нива от 1,2413  до 1,2370 долара .  Очаквам двойката  до утре да се търгува в сегашните граници  , тъй като инвеститорите очакват  утрешното решение на FOMC
, което може да се окаже сигнал за покачване на лихвите.
Новините от Китай за спад на активността  в индустриалния сектор се отрази най зле върху петрола и той продължи да пада.  Цената на сорт Брент с краткосрочна доставка паднаха до 59,52 долара за барел  а цената на американският лек петрол с доставка през януари  се търгуваше за 54,59 долара за барел.










понеделник, 15 декември 2014 г.

Днес прочетох  за 17- годишния  Мохамед Исмаил , момчето  от Куинс в Ню Йорк което спечелило на борсата 72 милиона долара .Той е спечелил сумата благодарение на успешна търговия с акции на борсата. То е играло на борсата само през обедната си почивка. Планира заедно с двама негови приятели да открият хедж фонд  през юни следващата година защото тогава стават пълнолетни и ще могат да получат лиценз за брокери.Тримата приятели имат за цел да направят 1 милиард долара на борсата.
Техен идеал е икономическият гений е милиардерът  Пол Тюдор Джонс, смятан за най - големия играч на фондовата борса















петък, 12 декември 2014 г.

Петролът продължава да се срива и цената му в петък проби психологическото ниво на поддръжка от 60 долара достигайки ново пет годишно дъно. Така цената на американския лек суров петрол с доставки през януари  поевтиня до 58,08 долара за барел. Според анализаторите в САЩ  повечето от нефтодобивните компании ще работят на загуба ако цената падне под 55 долара за барел.Инвеститорите се подготвят за фалити на фирми добиващи шистов петрол  което ще даде и своето отражение на финансовия и технологичния сектор.
Доларът завърши седмицата на ниво от 1,2471 .
Златото се понижи до 1224,47 долара за тройунция













четвъртък, 11 декември 2014 г.

Европейската комисия начело с новия си председател Жан Клод Юнкер ще трябва да разгледат над 2000 проекта представени от страните  членки  на ЕС  в рамките на плана за възстановяване на икономиката на съюза.
 България също участва в надпреварата с 18 проекта  , обхващащи изграждането на скоростни пътища ,железопътни линии, далекопроводи и пречиствателни станции . Проектите са на стойност над 3,5 милиарда евро.Основно европейските държави искат пари за финансиране на инфракструкторни проекти и като цяло българските проекти имат добър шанс за финансиране.
Този план трябва да се одобри  от лидерите на 28 -те страни членки на ЕС на среща на върха през декември. Очаква се планът на Юнкер да започне да се реализира в средата на 2015 г и да обхваща период от три години.

сряда, 10 декември 2014 г.







Поевтиняването на петрола  който достигна ново петгодишно дъно  от 61,29 долара за барел на американският лек суров петрол с доставки през януари доведе до срив на акциите на петролните компании. Пазарната капитализация на най голямата компания за добив на нефт в света Exxon Mobil Corp се сринаха с  2.66 % а акциите на Chevron Corporation губят 3.30 %.

За да защити финансовата система на САЩ федералният резерв оповести въвеждането на нови  по високи от международните изисквания за  банките.


EUR/USD  уверено нарастна като се измъкна от диапазона от 1,2360-1,2400 и в момента достигна до 1,2443  долара . Като първаа съпротива виждам ниво от 1,2455  достигнато на 4 декември










вторник, 9 декември 2014 г.

Посещението на еврокомисаря по търговията   Сесилия Малстрьом във Вашингтон повдигна и въпроса за преговорите между Европейския съюз и САЩ за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. Очаква се преговорите да бъдат възобновени най рано през февруари 2015г.Поредният кръг от преговори трябваше да се проведе през тази седмица в Брюксел но е отложен за да се даде възможност на новите еврокомисари да се запознаят с темата. Във Вашингтон еврокомисаря Сесилия Малстрьом ще се срещне с гавния преговорящ от американска страна Майкъл Фроман.  За да се осъществи  договорът трябва да се решат няколко основни въпроса  като различните регулации в основните области като защитата на правата и здравето на потребителя , защитата на търговските марки , както и да се избегнат негативните  ефекти върху отделни сектори на икономиката.




понеделник, 8 декември 2014 г.

Днес няма новини които да задвижат пазарите и търговията започна вяло . Апетитите за риск се основават на разпродажбите в енергийния сектор доведени от срива на цените на петрола.
След като днес доларът достигна до двегодишен връх от 1,2248 EUR/USD възходът на долара е спрян и в момента се наблюдава техническа корекция.
Разговорите проведени от ЕЦБ за възможното пускане на  държавни облигации като инструмент за въздействие на икономиката в еврозоната при положение че продължава да показва признаци на отслабване. доведоха до временно  повишение на  EUR/USD. Еврото поскъпна до 1,2293 долара.





събота, 6 декември 2014 г.

Еврото отново пада гонейки ново дъно за годината като за това допринесоха новините за данните за трудовия пазар през ноември. Според оповестените данни темповете на нарастване на заетостта са се разширили  подкрепяйки икономиката за създаване на нови работни места.
Според статистиката ноември се е оказал най добрият месец по брой на заетите места извън селското стопанство от януари 2012 .Работодателите в отрасъла на професионалните и бизнес услуги  са създали 86000 нови работни места .независимо от това че 23000 са временни.Чуствително увеличение на заетостта се наблюдава и в секторите  здравеопазване , търговия на дребно и производство. Нарастнала е и заетостта в строителството .Правителството също е създало около 7000 нови работни места. Отчита се и повишаване на продължителноста на работната седмица .






четвъртък, 4 декември 2014 г.



От началото на седмицата златото премина психологическата бариера от 1200 долара за тройунция. Причините за ръста на цената на златата са наближаващите новогодишни празници и  лошите данни на икономическите показатели на американската икономика  от последните дни. Една от главните причини за възхода на златото са резултатите от  промяната на заетоста в частния сектор в САЩ . Данните отчетоха 208 хиляди  за месец ноември при предвиждани от анализаторите 223 хиляди. Тези данни потвърдиха бавното темпо на наемането в частния сектор за последните три месеца. Този индикатор  е много важен защото се използва за цялостна оценка на заетоста.
Очакванията са че златото ще се задържи  около психологическото ниво от 1200 долара за тройунция.Очакваното поскъпване на долара и засилващата се американска икономика ще окажат натиск върху цената на скъпоценния метал. Сериозна подкрепа на златото се очаква на ниво от 1184 долара ,а по сериозна съпротива при нива от 1223 долара за тройунция.










сряда, 3 декември 2014 г.

Венецуелският президент Николас Мадуро  е разтревожен от падането на цените на петрола. В свое изказване той е посочил че от септември до сега цената е паднала  с една трета а именно от 96 долара до 63,4 долара  /на тези нива се търгуваше венецуелският петрол във вторник/.Днес той е успял да  покачи цената си с 2 долара.
Венецуела е петият износител на петрол в света като търгува главно със САЩ и Китай. По официални данни Венецуела добива 3 милиона барела петрол дневно от който 2,5 милиона изнася. Тя има и най големите запаси на петрол в света , който се оценяват на   около 300 милиарда барела който се намират  в недрата на нефтения пояс Ориноко.






вторник, 2 декември 2014 г.

Лошите данни за цените на производителите в еврозоната които са паднали през октомври след ръста отчетен през септември доведоха до отслабване на еврото спрямо долара .
Данните за цените на производителите съвпадат с прогнозните и са паднали с по бавни темпове отколкото през септември.
По лошите от очакваните данни  за активността в строителния сектор на Великобритания доведоха до падането на паунда спрямо долара.
Днешният отчет на ЕЦБ констатира че балансът на ЕЦБ и националните ЦБ в еврозоната е нарастнал  с 20,727 млрд .евро и е достигнал до 2054 трлн. евро за седмицата до 28 ноември
Очаква се ЕЦБ да постигне поставената си цел и да увеличи  баланса си до нивата на които беше  в началото на 2012 г  а тогава баланса възлизаше на 3 трлн. евро.








понеделник, 1 декември 2014 г.

Днес EUR/USD  стигна до нов двудневен връх макар че в момента доларът чувствително отслабва.До момента най високото ниво до което достигна е 1,2506 долара. Не можа да стигне най близката  съпротива от 1,2530 .
Днес златото  започна с понижение на котировките  вследствие на резултатите от референдума  с оатрицателни резултати в Швейцария и достигна до дневно дъно от 1141,80 долара за тройунция. След обяд се отчете повишение от близо 70 долара и достигна до ниво от 1221 долара за тройунция.Повишението на цената на златото се обуславя отчасти от отслабването на долара  , слаби данни на еврозоната и понижаването на рейтинга на Япония от агенция Moody's.

На азиатските пазари цените на петрола продължават да падат следствие решението на ОПЕК да не намалява производството с което се противопостави на навлизането на шистовия петрол.
Днес един барел лек суров петрол (WTI)  с доставка през януари достигна до 63,71 долара и достигна до  най ниските цените  от юли 2009 г.
 Цените на барел сорт Брент от Северно море  с доставка през януари  също се срина под символичните 70 долара и стигна  до 68,31 долара за барел.




петък, 28 ноември 2014 г.

Канадският долар рязко нарастна спрямо долора но много скоро изгуби част от позициите си . В момента USD/CAD се търгува за 1,1382.Важна съпротива за двойката е 1,1447  а подкрепата е при 1,1315.Основна причина е понижението на цените на петрола след решението на ОПЕК да не намалява добива на петрол.ОПЕК е нал(малила квотите за добив за последен път през 2008 г. . през юли 2008 г петролът е отбелязал и своя връх от 147 долара за барел след което започва да пада.





четвъртък, 27 ноември 2014 г.

ОПЕК реши да не променя квотите за добив на петрол . Тази новина раздвижи борсите .
Това се отрази най много на двойката USD/CAD която достигна нива от 1,1312 долара.














сряда, 26 ноември 2014 г.

Слабите данни от Сащ дадоха добри шансове на EUR/USD и в момента се търгува по 1,2513.
В момента гони важна съпротива -1,2542 / съпротива от 15 октомври и 19 ноември /





вторник, 25 ноември 2014 г.

Началото на седмицата започна със силен ръст на американският фондов пазар.
Основните фактори за силното начало на изминалия ден са няколко . На първо място е продължаващата вълна на оптимизъм обхванала пазарите през последната седмица, след като Централната банка на Китай предприе действия за стимулиране на местната икономика.Втората новина е от Германия където отчетоха нарастване на бизнес доверието в икономиката на страната.Това намали страховете  за забавяне на икономическото възстановяване на водещата европейска икономика.
След приключването на търговията в понеделник бе отчетен ръст на широкия  S&P 500  завършвайки на ново от 2069,41 пункта.  С това ниво  показателят отчете нов исторически връх.




златото пак пада

След публикуването на данните за ръста на БВП на САЩ    за 3 тримесечие е по висок от очаквания цената на златото рязко падна и достигна до 1196,80 долара за тройунция.
За златото важна съпротива е 1207,60 долара за тройунция /връх от 21 ноември/.






събота, 22 ноември 2014 г.

Последните прогнози на  Goldman Sachs за следващите три години са че паунда и долара ще поскъпват .Паунда ще поскъпне силно срещу еврото , в резултат на притока на капитали към британската икономика.
Възстановяването на американската икономика е с много бързи темпове  според Американската инвестиционна банка , което ще доведе и до промяна на политиката на  Фед и промяна на лихвените проценти .Очакванията са че щатската валута ще достигне  почти до паритет срещу еврото към края на 2017 година.
Според прогнозите на  Goldman Sachs ЕЦБ  ще се намеси като увеличи обема на количествените улеснения.












Инвеститорите на американските борси  в петък заложиха на новините от Европа и Китай , понеже в САЩ нямаше никакви съществени доклади за американската икономика.
След като Европейската централна банка обяви че е започнала да прилага програмата за покупка на облигации обезпечени с активи с цел подпомагане на икономиката в еврозоната доларът достигна ниво от 1,2412 EUR/USD.
Цената на златото достигна  1205,55 долара за тройунция  след доклада на ЕЦБ.












четвъртък, 20 ноември 2014 г.


Раздвижване на фондовите пазари в САЩ   след поредица от икономически новини .
Подадени са повече от очакваните заявки за безработица . Инфлацията в САЩ се оказва малко по висока от очакваната през октомври.Потребителските цени нямат изменение на месечна база и  ръст от 1,7 процента на годишна база.
След това излезе доклада за активността в сферата на производството през ноември. Индексът PMI  се понижава до 54,7 пункта , като през октомври е бил 55,9 пункта .

Доларът поскъпна до 1,2542 EUR/USD.
Британският паунд също бележи възход до нива от 1,5714 долара.
Златото стигна нива от 1189,83 долара за тройунция.


вторник, 18 ноември 2014 г.

Производствените цени в САЩ  отчетоха ръст  през октомври  като достигнаха стойности от 1,5 процента на годишна база което говори че търсенето на американския пазар остава силно .
Добрите новини от индустрията и строителния сектор  доведе до ръст на фондовите индекси .
 Еврото продължава да поскъпва  подкрепено и от добрите новини от Германия където  беше отчетено рязко покачване на икономическото доверие .
 Доларът се срина  до 1,2539 EUR/USD
 Златото се качи до 1195,76  долара за тройунция .







понеделник, 17 ноември 2014 г.

Изказването на Марио Драги пред Европейският парламент раздвижи пазарите и еврото се срина.
В своето изказване Драги подчертал че икономическият растеж на на съюза се е забавил през летните месеци и Европейската централна банка е готова да приложи допълнителни мерки за стимулиране на икономиката.Вече се виждали и първите добри  резултати от пакета с евтини кредити към банките.Инвеститорите видяха в изказването на Драги сигнал за това че Европейската централна банка е готова да засили количествените улеснения ,което доведе и до поевтиняването на еврото до 1,2457 долара.








петък, 14 ноември 2014 г.

Една добра новина за България

Официално е съобщено че европейската комисия възстановява плащанията по ОП Околна среда  за периода 2007-2013г.
Плащанията към България се подновяват и до края на годината се очаква да получим 800 млн. лева. ЕК ще започне с изплащането на 166 млн. евро  от Европейският кохезионен фонд и 74 млн. евро от Евроейският фонд за регионално развитие.





на фондовата борса в Ню Йорк има голяма несигурност Излезлите добри новини от американската икономика доведоха индексите до нови високи нива което доведе до силен натиск за прибиране на печалбите.
От еврозоната също отчетоха по висок ръст  от очакваното на  икономиката ,  което води до съмнения за увеличение на размера на количествените улеснения  на Европейската централна банка.

Цената на златото  се покачи леко до нива от 1175,95 долара за тройунция













сряда, 12 ноември 2014 г.

Петролът поевтинява

На Лондонската борса  петролът сорт Брент достигна най ниската си стойност от септември 2010 година   и достигна цена под 80долара за барел . От средата на юни до сега цената на суровия петрол тип Брент се е понижила с почти 25 процента.
Най ниското равнище за цени на   американският лек суров петрол се отбеляза и на Нюйоркската  търговска борса като стигна стойност от 77,18 долара за барел , като това е най ниското равнище от октомври 2011 година.



















вторник, 11 ноември 2014 г.

Американците загубиха битката за надмощие в Азиатско- тихоокеанският регионна срещата на лидерите. Там бе одобрено предложението за създаване на широка зона за свободна търговия.С това решение Китай отправи сериозно предизвикателство за ролята на САЩ като глобална икономическа и политическа сила.
Исканията на Вашингтон за създаване на търговски пакт бе осуетено и не бе създадено .То беше замислено като споразумение между 11 страни  начело със САЩ но не включващо Китай и с това не стартира програмата за обвързване с Азия .
Китайският президент Си Цзинпин надделя над Обама и получи подкрепата на лидерите от АТИС да стимулира интеграцията на регионалната икономика .
Неочаквано Япония застана на страната на Русия и Китай  и се противопостави на предлагания от САЩ проект на търговско сътрудничество.






понеделник, 10 ноември 2014 г.

В началото на днешната сесия индексите в САЩ след доста колебание тръгнаха нагоре .
Днес беше публикуван план на Съвета по финансова стабилност базиран в Базел  за увеличаван(еу на финансовите буфери на системно важните кредитни институции до 16-20 процента от техните рисково претеглени  активи  за да се защитят данъкоплатците при банкови фалити.
След излизането на тези новини доларът поднови настъплението си и стигна нива от 1,2439 EUR/USD.
Цената на златото падна до 1163,18 долара за тройунция.








неделя, 9 ноември 2014 г.

младежката безработица в световен мащаб

За увеличаващата се младежка безработица се говори много .Основната причина за увеличаващата се безработица не е финансовата и икономическата криза  а технологичните промени и демографските процеси.С въвеждането на новите технологии свободните работни места на пазара на труда намаляват  и все повече свободни места има в сектора на услугите .
А в сектора на услугите сигурността не е голяма .
Проблемът с възстановяването от кризите правят бизнесът и инвестициите по неустойчиви, което води до това че за работниците има все по малка сигурност.
Тази тенденция показва че поколението което е на възраст 25-30 години сега ще е изложено на риска да остане без работа във всеки един момент.
Така все повече хора ще живеят  в несигурност, няма да се облагодетелстват от подобряването на стандарта на живот , неравенството ще расте а с него и многобройните икономически проблеми който поражда.









петък, 7 ноември 2014 г.

Пазарът  в еврозоната вчера получи очакваната подкрепа от президента на Европейската централна банка Марио Драги. В своето изказване  Драги подчерта  ,че ЕЦБ е готова да купи  активи за 1 трилион евро но не пое никакви ангажименти кого това ще стане.
 Спекулациите  около политиките на централните банки разминаха фундаменталните новини и европейските пазари .
Инвеститорите в Лондон залагат на това че Банката на Англия ще даде ясен сигнал  за отлагане на повишенията на лихвените проценти от тази за втората половина  на следващата година.









сряда, 5 ноември 2014 г.

Началото на деня за американските пазари започна многообещаващо.Рисковите инвестиции са подкрепени от изненадващо добрите новини за заетостта  в САЩ през октомври.Резултатите от вчерашните междинни избори , които дадоха контрола но Конгреса на републиканците  и поставиха Барак Обама в опозиция също оказаха  силна подкрепа на част от акциите
Днес излезе и отчета на EIA за ръста на петролните запаси в САЩ които е минимален и рязък спад на резервите от бензин.
След като цените на петрола поскъпнаха  и акциите на петролните компании поскъпнаха.

Цената на златото падна до 1145,85 за тройунция
Еврото губи и стигна ниво от 1,2479 долара.













понеделник, 3 ноември 2014 г.

Последиците от санкциите за Русия

В свое изказване за БНР генералния директор на Центъра за политическа информация в Русия Алексей Мухин  подчертава че реакцията на Русия в създалата се ситуация след въвеждането на санкцийте  е оптимална и тя е изчаквателна.С наложените санкции  европейската икономика ще изпитва сериозни претоварвания .После тези тенденции ще се пренесат и върху американската икономика защото двете икономики са обвързани взаимно .
 Засега никоя страна не би направила първата крачка за нормализиране на отношенията .
ЕС не иска да признае своите грешки или да направи отстъпки от заетите позиции , а от своя страна Русия която точно дефинира своите позиции спрямо Украйна ,  и действията си спрямо ЕС и САЩ не вижда къде е сгрешила и за какво да се покае.
С тези санкции Западът сам се изолира и не можем да говорим за изолация на Русия , която се обръща към Латинска Америка  и на Изток към Китай , Южна Корея и Япония и открива нови пазари  и възможности за развитие.
Руският народ споделя опасенията на ръководството на Русия че санкциите няма да се премахнат бързо.При създалите се форсмажорни условия икономиката на русия започна да се подобрява.










неделя, 2 ноември 2014 г.

след отпадането на данъчните тайни
Споразумението на страните от ОИСР за обмен на данъчна информация  който влиза в сила от 2017 г поставя много въпроси .Банковата  тайна ще спре да действа и влизащото споразумение ще стеснява  още повече полето за данъчни измами.
За прилагането на споразумението се задават и нови въпроси : ще се справят ли данъчните служби с големия поток от информация , ще се включат ли всички държави и на еднакво техническо ниво ли са , ще се отреагира ли бързо на новите вратички в закона и как ще се предотврати това.Но най вече трябва достигнатата договореност да се претвори на практика  без колебание.














събота, 1 ноември 2014 г.

Раздвижването на американският пазар днес се обяснява с добрите фундаментални новини а именно потребителският индекс на разходите в САЩ за септември се покачват  и мичиганският индекс на потребителското доверие  за октомври е изненадващо висок. Допълнително положително влияние на пазара окоза и решението на Централната банка на Япония за  прилагане на безпрецедентната си програма за количествени улеснения.
На този фон доларът поскъпна до 1,2519 EYR/USD.
 Златото поевтинява до 1165,08 долара за тройунция.








четвъртък, 30 октомври 2014 г.


Добрите новини от САЩ а именно че икономиката бележи силен ръст през третото тримесечие не зарадва инвеститорите .След доклада на ФЕД  в който се подчертава по бързо затягане на паричната политика на централната банка  , а именно вдигане на лихвените проценти.

При тези обстоятелства доларът поскъпва подкрепен и от добрите новини за американската икономика . Еврото губи до 1,2629 EUR/USD вследствие на новината за изненадващ спад на потребителските цени в Германия.









вторник, 28 октомври 2014 г.

Цената на петрола продължава да пада .Според стратега Тобиас  Левкович  цената на петрола през следващите години ще стигне до 75 долара за барел. Според него до това положение на нещата се е стигнало вследствие на повишеното производство в САЩ и отслабването на санкциите срещу Иран.
Борбата за пазари се е изострила до толкова че цените ще продължат да падат докато някой от големите производители не фалира .
По ниските цени на петрола в следващите месеци няма да се окаже драматичен за големите производители ,които са хеджирали позициите и инвестициите си, но ще стимулира търсенето и потреблението и.











понеделник, 27 октомври 2014 г.

Президента на ЕЦБ  Марио Драги обяви  че размера на планираните  количествени  облекчения е 1 трилион евро.Тези мерки се предприемат за да се избегне дефлацията и се подпомогне на икономиката в еврозоната. след публикуването на доклада еврото скочи до 1,2723 долара.















събота, 25 октомври 2014 г.


В реч пред участниците в дискусионен клуб Валдай  Путин яростно разкритикува САЩ и тяхната политика.Той обвини САЩ че искат да въведат нов световен ред който да устройва само тях. В речта си Путин подчерта че като водят битка със световния тероризъм , САЩ се борят с резултатите на собствената си политика .
Остава да чакаме отговора на САЩ



















четвъртък, 23 октомври 2014 г.

 Видях в сайта на :
http://www.activtrades.bg/index.aspx?page=events_webinar
това са безплатни уебинари  аз лично ще посетя този :

05 ное
 Основи на техническия анализ
Гостуващ лектор: Веселин Павлов
Начален час:18:30 - 19:30 

сряда, 22 октомври 2014 г.



Възобновяват се валутните войни  , макар че в момента целта им не е икономически растеж а да се открадне инфлация.
Терминът " валутни войни" е въведен от Гуидо Мантега за да опише политики на големите банки чрез слаби валути да се гони повишаване на конкурентно способността на техните икономики.При сегашната ситуация на пазара се смята че ниските валутни курсове ще помогнат да се избегне дефлацията. По ниските курсове на валутите водят до повишаване на цените на вноса и засилват инвестициите в месната икономика. Най потърпевши от тази политика са големите износители като Китай и САЩ














понеделник, 20 октомври 2014 г.

Днес излязоха лоши новини за IBM . Финансовите резултати на фирмата за третото полугодие на годината са разочароващи.И въпреки това че няма излезли фундаментални новони американските инвеститори  продължават да купуват а европеиските да продават . С тези си деиствия се регистрира и състоянието на икономиките от двете страни на океана .Докато състоянието на американската икономика е стабилто то европеиската е в застой. Водещи германски икономисти прогнозират че германската иконоамика ще даде добри показатели и ще се размине с поредното тримесечие на спад.
През деня доларът достигна стойности от 1,2779 EUR/USD.

Златото достигна до  1243,75 долара за тройунция













петък, 17 октомври 2014 г.

Гришо е на полуфинал
Стахотен Гришо победи Сок и е на полуфинал.Това се казва хъс за победа  . Пожелавам на всички българи този хъс за победа .
Раздвижване на пазарите в Америка след добрите новини за повишението на потребителското доверие и изказването на Джарет Йелън управителя на ФЕД.
В своето изказване Йелън подчертава  че е загрижена за все по трудно достъпа до висше образование ,,а същевременно е много трудно за за средния американец да започне собствен бизнес.Това изказване накара инвеститорите да го изтълкуват че ФЕД няма скоро да вдига лихвените си проценти.
Доларът също поскъпна и достигна стойности от 1,2762 EUR/USD

Цената на златото падна до 1233,89 долара за тройунция.






сряда, 15 октомври 2014 г.

Лоши новини от германия

От Германия почнаха да пристигат  лоши новини .Водещи икономически институти дадоха и първите новини за спад на растежа на икономиката като намалиха прогнозите си до 1,3 % за 2014 и очаквани нива от 1,2 % през следващата. До това се стигна от натрупването на няколко  лоши новини.Сви се износът , а производството и индустриалните поръчки не са биле така слаби от годините на финансовата криза  през 2009г.
МВФ предупреждава за нова световна криза  и коригира  надолу  прогнозите  си за глобалния икономически растеж  , така и за  състоянието на  Германия .Други признаци влияещи на състоянието на икономиката на Германия са настроенията сред бизнес средите , на фондовия пазар и покупателната способност на домакинствата който от месеци се влошават.


вторник, 14 октомври 2014 г.


Заздравяване на двустранните връзки между Русия и Китай се постигна при посещението на премиера на Китай Ли Къцян .Бяха договорени много споразумения  и най вече за откриването на суап линия  за търговия с юани и рубли .Китайският премиер е много доволен от огромния размер на очертаващото се сътрудничество. Китай е най големият консуматор на енергийни ресурси а Русия е най големия доставчик на такива.



















петък, 10 октомври 2014 г.

"офлайн"магазин -новата глезотия за куповачите


" Амазон " един от най -добрите  онлайн търговци  откри експериментално и "офлайн " магазин . Така те искат да осъществят и физически контакт с купувачите. В магазина клиентите ще могат да поръчат желания продукт  и да го платят на място .В магазина ще се рекламират продуктите на фирмата като таблети , електронни игри , смартфони.












четвъртък, 9 октомври 2014 г.

Предвижданията на банките за еврото до 2017г


Германската банка  Deutsche Вank предвижда кърсът евро долар да падне под паритета  и да стигне до 0,95 на сто до 2017г.
Към момента еврото губи от стойноста си  и се разменя за 1,2690.
Паритет между еврото и долара очаква американската банка  Goldman Sachs в прогнозите си за 2017 г.
 За поевтиняване на еврото до 1,1 долара до една година прогнозира и британската банка Barclays



.













Петролът поевтиня на борсата в Ню Йорк
Във вторник цените на петрола на борсата  в Ню Йорк достигнаха до стойности от април 2013г
Барел лек суров петрол стигна стойности от 88,85 долара
До това се стигна благодарение на очакванията за растеж на икономиката и повишаване на запасите от суров петрол в САЩ, увеличаване на добива в Либия и нежеланието на Саудитска арабия да намали своето производство.








сряда, 8 октомври 2014 г.


Златото като разплащателно средсво
В плановете на никоя страна не влиза завръщането на злантния стандарт във всякаква форма на разплащане.Със злато се е разплащало повече от две хиляди години. При сделки със злато никога не се е изисквало гаранции . Когато се плащат облигации и се гарантират със злато също няма никакви проблеми . Като пример в края на втората световна война  износителите към Германия се разплащаха само в злато

 За златните си резерми пред МВФ  се отчитат и тридеседте  развити страни  като само четири от тях не държат злато в резервите си .Според данни от статистиката към 31 декември 2013 г златните резерви са били  на стоиност 762 милиарда долара . МВФ също е съхраняваро злато за 117 милиарда долара .И въпреки многото разходи по съхранението  и възвращаемостта е негативна банките и до днес продължават да държат активи в злато.













понеделник, 6 октомври 2014 г.

Кризата в Хонконг се размина и това раздвижи фондовите пазари.
След преговори между бизнес елита на финансовата столица и протестиращите студенти кризата заплашваща глобалната икономика и Китай  се размина .Преговорите продължават но барикадите са раздигнати от студентите а полицията се прибра .
Основния  фондов индексна Шанхай се повиши до 2364 пункта .
Еврото поскъпна  до 1,2561 долара























петък, 3 октомври 2014 г.

Доларът поскъпва

Излезлите днес новини за американската икономика която е в подем открити са нови работни места а безработицата е намаляла до 5,9% като е достигнала нива от 2008 г .
 EUR/USD се срина до ниво от 1,2502 като се приближава до стойности от 2012 г
Златото стигна стойности от 1293,13 долара за тройунция
Петролът сорт Брент  поевтиня до 92,38 долара за барел












четвъртък, 2 октомври 2014 г.

Драги  със своето изказване раздвижи пазара

Както се и очакваше  ЕЦБ  не промени паричната си политика  и това се отрази на еврото и то тръгна нагоре .
В своето изсазвание Драги разви тезата ,че поевтиняването на Еврото през последните месеци се дължи на различията в политиката на ФЕД  и ЕЦБ.




сряда, 1 октомври 2014 г.

Силен долар докога

Вече 11.та седмица поред доларът поскъпва. Това води до подем на американската икономика
Евтини суровини,ниска инфлация , стабилни  печалби . Но доларът е световна валута и това ще доведе до подем и на икономиките на другите страни.
Няколко са причините  и повечето валути да изостават спрямо долара- икономиката на Европа е нестабилна  което води до поевтиняване на еврото , лирата също пада след като за малко Шотландия да се отцепи от Велекобритания.
















вторник, 30 септември 2014 г.

еврото продължава да се срива

След излизането на доклада на Евростат за нивото на инфлацията в еврозоната през септември  който показва много слаб ръст на потребителските цени от пет години насам  еврото продължава да пада








понеделник, 29 септември 2014 г.


Самото споменаване за покачване на лихвите и доларът гони нови върхове.
Управителя на банката на Федералния резерв Чарлз Евънс  в свое изказване в Чикаго се произнесе че се очаква  повишаване на лихвените  нива още през юни 2015 г . С това свое изказване той изненада инвеститорите , който очакваха  ФЕД да вдигне лихвите едва в края на 2015 г.

Това доведе долара на нива от 1,2705 EUR/USD.

Златото се понижи до 1217,28 долара за тройунция.













петък, 26 септември 2014 г.


Раздвижване на американските пазари

Добрите показатели на ръст на брутния вътрешен продукт  на икономиката на САЩ  раздвижиха пазарите
Данните от Мичиганският университет за покачване на  потребителското доверие през септември  като  е стигнало най високото си ниво от юли 2013 .
това доведе до  раздвижване на пазарите  .
Доларът рязко поскъпна  до нива от 1,26764

сряда, 24 септември 2014 г.

Ето нещо интересно от статистиката

Какви са движенията на пазара след вдигането на лихвите на ФЕД е проучил Сам Стовал от S&P Capital IQ .В своето изследване обхващащо периода от Втората световна война до момента е стигнал до извода  че при 13 от 16 -те повишения на лихвите имаме рязка низходяща  корекция /мечи пазар/през следващите шест месеца и едва тогава фондовите индекси тръгват нагоре.
При тези данни трябва много голямо внимание да се отдели за следенето за повишението на лихвите на ФЕД имайки предвид историята на пазара.









вторник, 23 септември 2014 г.

Последните новини от САЩ са лоши
Производствената активност  в САЩ  през  септември е в застои е отчела  Markit
Има промени и в данъчните закони които ограничават фирмите  при сливания -   да спестяват от данъци , като новата фирма да плаща там където данъците са най ниски.
След като американските  сили и съюзниците им от арабските страни нанесоха удари на Ислямска държава в Сирия,петрола поскъпна и достигна нива от 91,88 долара за барел.
златото се търгува на  нива  1222,50 за тройунция.


.







понеделник, 22 септември 2014 г.

Изказването на Лу Жиевй на срещата на Г-20 разтърси пазарите 
Нитайският финансов министър е че Китай няма да променя икономическата си стратегия макар че отделни икономически индикатори се влошават . Той е подчертал в изказването си, че правителството е доволно от растежа на брутния вътрешен продукт . Инвеститорите бяха заложили на това че китайското правителство ще вземе мерки в подкрепа на икономиката.
Тези новини разтърсиха пазара на суровините.Цената на златото падна до най ниските си нива от началото на годината -1215,53 долара за тройунция. Среброто стигна ниво от 17,74 долара за тройунция ,  а петролът сорт Брент  се продава за  97,68 долара за барел

петък, 19 септември 2014 г.

Шотландците решиха че няма да се делят от Великобритания  и с това утвърдиха 307 годишното споразумение с Англия и Уелс.
  EUR/USD ако продължава да бъде в  рейндж смятам че го подготвят за корекия в границите между 1,32 и 1,33 , но в случай че премине без проблеми нивото от 1,3000

четвъртък, 18 септември 2014 г.

След изказването на Йелън оптимизъм обзе пазара .
Макари не дотам добрите икономически новини от САЩ оптимизмът на пазара се запазва от данните на социолозите че  Шотландия няма да се отцепи от Великобритония.Инвеститорите се надяват и ФЕД още дълго да запази ниската лихва .Еврото поскъпна  до 1,2915 долара  след като излязоха резултатите от аукциона на ЕЦБ  ,че интереса към кредитите е много слаб.







сряда, 17 септември 2014 г.

Каталунците в Испания се настройват да последват примера на Шотландия
Ако шотландците
изберат независимостта, то същото ще направят и каталунците в
Испания а това е най богатата Испанска провинция.В свое изказване
каталунският президент Артур Мас е подчертал че предложението за референдум е начин за решение на въпроса. не на такова мнение е правителството в Мадрид. за тях такьв референдум е незаконен.
Договорът за който всички мълчат
Преговорният процес между ЕС и САЩ  за подписване на Трансатлантическо споразумение
за свободна търговия е покрит в тайна. Ако този договор е изгоден  и за двете страни защо е тази тайнственост.До сега всички договори на ЕС са били прозрачни - Договорът за разширяването на ЕС и  Маастрихсткият договор за създаването на единна европейска валута .Депутатите от  Европейския парламент не са допуснати до  преговорите но ще трябва са го гласуват в  края на тази година

петък, 12 септември 2014 г.

Какво ще реши Шотландия на предстоящият референдум

На този въпрос се мъчат на отговорят бизнесът и пазарите . Последните проучвания на общественото мнение в Шотландия   показаха изравнени  резултати и това доведе до срив на пазарите и паунда.Как ще изглежда една независима Щотлондия -каква валута ще използва каква финансова система ще въведе , дали ще остане в ЕС  все въпроси без отговор на този етап.

четвъртък, 11 септември 2014 г.


Застраховката Excess of FSCS на брокера Activ Trades

Тази застраховка е най новото предложение на  брокера Activ Trades . Тя предлага  индивидуална защита до 500000  долара под формата на застраховка .
За тези които имат жерлание да се запознаят по подробно с застраховката  ето и линка :
http://www.activtrades.bg/index.aspx?page=legal_insurance










сряда, 10 септември 2014 г.

Кристалина Георгиева -комисар за  бюджета и  човешките ресурси и заместник председател на Европейската комисия - за мен това е хубавата новина на деня

вторник, 9 септември 2014 г.

В момента EURUSD прави една голяма корекция на север  и достигна до 1,2956

понеделник, 8 септември 2014 г.

След 10 години Китай ще е най голямата икономика

До този извод са стигнали  в доклада на IHS Economics   като са измерили големината на китайската икономика в доларово отношение. Според друга сравнителна програма  на ООН и Световната банка  ако се използва паритета на покупателната способност   още към края на тази година Китай ще изпревари САЩ. Според това проучване БВП на Китай  през 2005 г. е бил 43 % от този на САЩ   а  през 2011 е бил 87 % .И понеже  се очаква това темпо на растеж да се запази се очаква  и растеж на целия азиатско- тихоокеански регион.
  





петък, 5 септември 2014 г.

Златото се очаква да поевтинее

Цената на златото е натискана надолу от Федералния резерв на САЩ защото то е застраховката на американската валута срещу поевтиняването и .
Според водещи американски анализатори /Джефри Кюри / се очаква златото в края на годината да е поевтиняло с 17 % и да достигне нива до 1050 долара за тройунция.
 В момента златото се търгува за  около 1267 долара за тройунция като най високи стоиности е достигнало през март при 1384 долара за тройунция. Така че през последните месеци цената му пада.

Еврозаната не отчита растеж на икономиката си 
 И макар че еврозоната не отчита растеж БВП на ЕС е нараснал с 0,2 процента .
Само при няколко страни членки на ЕС се отчита растеж . Най осезаемо е при Малта /1,3 на сто / , Латвия /1 на сто/ , Унгария , Литва и Великобритания / 0,8 на сто /.Осезаем спад е отчетен в Румъния /1 на сто / , Кипър и Дания / 0,3 на сто , Италия и Германия . При нас в България положението е следното БВП отчита растеж с 0,5 на сто  на тримесечна основа  , а при годишната  е 1,6 на сто




четвъртък, 4 септември 2014 г.

Днес ЕЦБ понижи  водещата си лихва

Понижена е лихвата по депозитите от минус 0,1 процента до  минус 0,2 процента .
 С това си решение ЕЦБ се стреми да подкрепи слабата европейска икономика като се очаква по късно да приложи и стимулиращи икономиката мерки. По ниските лихви  ще стимулират растежа и кредитирането на икономиките. Водещата лихва определя колко плащат банките за кредити от ЕЦБ което се отразява  и на лихвите на отпуснатите кредити .
Дано това се отрази благоприятно и на пазара.

понеделник, 1 септември 2014 г.

Путин пренасочва бъдещите газовите си интереси към Китай .
Откакто отношенията Русия - ЕС се обтегнаха Русия обърна поглед към Азиатските пазари.
С откриването на строежа на газопровода Силата на Сибир  с който ще се подава газ на Китай
С това начало се поставя и изпълнението на спогодбата подписана през май в Пекин, която  позволява на Русия да доставя газ чрез газапровод на Китай

петък, 29 август 2014 г.

Положението в Украйна е много опасно .  На срещата на външните министри  на страните от ЕС  се прие че трябва да се  предотврати  по всякакъв начин  сблъсък между руските и украински войски.
Има предложение и за налагане на нови санкции на Русия.Такова решение евентуално ще се вземе утре на срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС в Брюксел.
Но ефектът от нови санкции едва ли ще е голям.

четвъртък, 28 август 2014 г.

За всички които имат желание да научат нещо много полезно  Ви предлагам да се регистрирате за участие на   уебинарите на   ActivTrades.  Един от тях ще се проведе на :http://www.activtrades.bg/index.aspx?page=events_webinar
10 септември 2014 - Експертни системи - Автоматизирана търговия с MetaTrader 4

понеделник, 25 август 2014 г.

Раздвижване на американските пазари ,доларът нагоре

На европейските пазари днес цари оптимизъм, след като в петък президентът на ЕЦБ заяви готовност да пусне печатницата за пари.
Марио Драги каза пред колегите си в Джаксън хол, че инфлационните очаквания на инвеститорите силно се понижават през август, като всяко влошаване на перспективите дава причина на Европейската централна банка да започне с количествените улеснения.
Така поредните лоши новини от Германия имаха диаметрално противоположен ефект върху пазара. Днес институтът IFO отчете изненадващо влошаване на бизнес климата в най-голямата икономика в Европа. Индексът на за бизнес климата в Германия се понижава до 106.3 пункта през август, от 108.0 пункта през юли. Влошават се както икономическите очаквания, така и оценката за текущите условия.

петък, 22 август 2014 г.

Изказването на Йелън подпали пазара
"С икономика все по-близо до нашите цели, фокусът на FOMC естествено се измества към въпроси за степента на улесненията, колко бързо те да бъдат премахнати и при какви условия трябва да започнем да оттегляме извънредните мерки", коментира Йелън
Според нея "няма проста рецепта", която Фед да следва, но повишаването на лихвените нива може да започне по-рано от очакваното, ако напредъкът на пазара на труда продължава да бъде по-бърз или ако инфлацията се ускори.

Тя се опита да успокои инвеститорите, като допълни, че Фед следи общо 19 показателя на пазара на труда, а не само равнищата на заетост и безработица.
Както обикновено Йелън допълни днес, че пазарът на труда все още е в застой и че лихвените нива ще останат близки до нула за "значителен период от време", след като Фед приключи с програмата си за количествени улеснения през октомври.

четвъртък, 21 август 2014 г.

Ръст на Европейските акции на днешната сесия

Европейските акции приключиха днешната сесия на най-високо ниво от месец, след като инвеститорите залагат, че забавянето на производствения сектор в еврозоната и ръста на сектора на услугите ще засили натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) за направи повече в подкрепа на възстановяването .

По-рано този месец председателят на ЕЦБ Марио Драги обяви, че върви интензивна подготовка на програма за изкупуване на активи. През юни Централната банка съобщи, че от есента тръгва и нова схема за финансиране на банките в еврозоната.

сряда, 20 август 2014 г.


Швейцария отказва да доставя на Русия стоки от ЕС


Уолстрийт джърнъл" допълва, че мотивът за отказа е задължението на Швейцария да гарантира, че продукцията, която се доставя през територията й, отговаря на действащите стандарти, но това е невъзможно, защото тези стоки са произведени извън страната.

"По-рано Швейцария се ангажира да противодейства на опитите на Русия да използва нейната територия за заобикаляне на санкциите, наложени (на Москва) от западни страни", отбелязва "Уолстрийт джърнъл".

Изданието напомня, че самата Швейцария не е засегната от руското ембарго, той като тя не е въвела широки санкции срещу Русия.

"Кафето и сирената са сред най-популярните стоки, които Швейцария доставя в Русия. Миналата година обемът на техния експорт бе близо 200 милиона шв. франка (221 милиона долара) или 2,4 на сто от общите продажби на хранителните продукти, пласирани в чужбина", подчертава американският икономически всекидневник.

вторник, 19 август 2014 г.

Една добра идея - инвестиционните фондове

Aктивите на инвестиционните фондове в страната нарастват до рекордните 1.86 млрд. лв. към края на юни. Техният размер се увеличава с 53.5% или 648.2 млн. лв. 

През последните 7 години активите на инвестиционните фондове, опериращи в страната, са нараснали 17 пъти.

Българските фондове управляват активи за 830.5 млн. лв., бележейки ръст от 33.7%, сочат данните на БНБ. Голяма част или 401.6 млн. лв. са вложени в депозити в банки. 

В акции са инвестирани 213 млн. лв. като ръстът в този сегмент е с 24.5%. А облигациите в портфейлите на местните инвестиционни фондове са на стойност 155.1 млн. лв. Инвестициите в България нарастват с 36.1%, до 302 млн. лв., а тези в страните от Европейския съюз се увеличават със 120.4%, до 33.1 млн. лв. 

Към края на юни 2014 г. привлечените средства на български фирми и физически лица в чуждестранните инвестиционни фондове са на стойност 1.03 млрд. лева. Спрямо същия месец на 2013 г. те нарастват със 74.2% или 438.9 млн. лева. Застрахователните компании и пенсионните фондове са вложили 857.6 млн. лева в чуждестранни инвестиционни фондове, а домакинствата са инвестирали 136.1 млн. лева към юни 2014 г. 

понеделник, 18 август 2014 г.


Русия е на шесто място  по златни резерви


Десетте първи в класацията държави в света притежават общо около 24 000 тона злато. Към  декември този период в света има 31 913 тона златни резерви. Делът на Еврозоната, съвместно с Европейската централна банка е 10 779 тона злато. Делът на САЩ е 8 133,5 тона. Това е и първото място в класацията. Следва я Германия с 3 387,1 тона злато. Международният валутен фонд  - 2 814 тона. В класацията следват страни като Италия с 2 тона, Франция - 2 435 тона, шесто място е отредено на Китай с 1 054,1 тона, Русия - 1015 тона, Швейцария ,  Япония, Холандия и други.
Нашата страна се намира на 49-то място с 40,0 тона злато. Което пък всъщност е 8,6 % от резервите на страната ни. Но на тази тема може много да се коментира, биха възразили експерти в бранша. Това са официалните цифри и статистика. Държавата ни е известна с многото златни находища, отдадени с дългосрочни концесии , чиито залежи се изнасят в други страни и от това губим, освен всички ние и икономиката ни, която и без това в момента буксува и е в криза. 

четвъртък, 14 август 2014 г.




Препоръчвам да обърнете внимание на следния уебинар на Актив традес :




http://www.activtrades.bg/index.aspx?page=events_webinar
20 август, "Корелационни стратегии", с лектор Светлин Минев
Нулев  икономически  растеж отчита еврозоната
Говорителят на Европейската комисия Майкъл Дженингс коментира представените в червъртък данни на Евростат, според които през второто тримесечие на този годинаикономическият растеж в еврозоната е нулев, а средният за Евросъюза е едва 0,2 на сто.. В този контекст припомняме колко е важно да се следва пътят на реформи. Дадохме ясни насоки за тях в препоръките си към отделните държави. В средата на октомври ще направим преглед на техните бюджетни планове, от които ще стане ясно и коя страна как прилага препоръките", заяви говорителят, цитиран от БНР. 

Тези за България бяха в посока по-силна бюджетна политика, реформи в здравната, пенсионната система и образованието, подобряване на бизнес средата, и повече прозрачност, ефективност и независимост в енергетиката. 

сряда, 13 август 2014 г.


Германското правителство застана зад Обама и решението му за военни удари по джихадистите.



Ангела Меркел определи като много важни американските удари срещу джихадистите от Ислямска държава в Ирак, но допълни, че планира Германия да предостави само материална помощ за кюрдските б

вторник, 12 август 2014 г.

Бразилия е готова „да изхранва“ Русия

Може би най-добрата новина на годината. По този начин Франциско Тура, президент на бразилската асоциация на производителите на пилешко и свинско месо (ABPA), нарича вестта за руските санкции срещу хранителните износители от САЩ и Европа.
„Бразилия веднага е в състояние да осигури 150 000 тона птиче месо за Русия, които по-рано са внасяли американски компании“, казва той. Що се отнася до свинското, на Бразилия ще ѝ отнеме малко повече време, докато стане готова за доставки.
Защото, подобно на Асоциацията, цялата бразилска хранително-вкусова промишленост в момента е напълно изненадана от внезапния прилив на симпатии от страна на Русия - 80 кланици, млечни и птичи производители сега наведнъж получават зелена светлина за износ за Русия, пише в свой анализ германският всекидневник Handelsblatt. 
Събитията в Украйна властват на европейските пазари
Европейските акции поевтиняха във вторник. Върху инвеститорското настроение повлияха разочароващите данни от Германия, корпоративните отчети и геополитическото напрежение в Украйна, Газа и Ирак.
Общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 се смъкна с 0,23% до 1 320 пункта. Водещият индекс в Германия – DAX, спадна с 1,21% до 9 069,47 пункта, след като краткосрочните очаквания за най-силната европейска икономика спаднаха до 20-месечно дъно

петък, 8 август 2014 г.

пазара към 13 часа


Пазара  към 13 часа



След краката консолидация днес низходящата корекция на глобалните фондови пазари продължава, а фундаменталните новини подкрепят разпродажбите.

Търговският баланс на Германия се влошава през юни. Излишъкът намалява с 2.8 млрд. евро, до 15.0 млрд. евро.

В същото време индустриалното производство на Франция нараства малко по-силно от очакваното, покачвайки се през юни с 1.3% на месечна база, като спадът му спрямо същия месец на миналата година намалява до 0.4%. Това обаче не беше достатъчно, за да повдигне апетита за риск в Европа.

Малко по-късно във Великобритания също беше отчетено влошаване на търговския баланс. Дефицитът за юни се увеличава до 9.41 млрд. паунда, при прогнози за спад. Влошаването на баланса се дължи изцяло на по-слабия износ за останалите страни от Европейския съюз.
В Азия днес повечето от фондовите индекси също падаха, след още една сесия на разпродажби в Ню Йорк вчера.
 От друга страна износът на Китай се е увеличил през юли заради силното търсене в САЩ, Европа и Югоизточна Азия, формирайки рекорден търговски излишък от 47.30 млрд. долара, който силно надхвърля очакванията на пазара.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент с доставка през септември поскъпват рязко с 0.80%, до 106.28 долара за барел, след като САЩ обявиха, че ще бомбардират позициите на ислямските фундаменталисти в Ирак. А цената на златото се покачва с 0.36%, до 1 317.31 долара за тройунция.

четвъртък, 7 август 2014 г.

Докато Драги даваше пресконференция еврото се разигра

Докато Драги говореше  еврото се разигра и удари интрадневен връх и дъно.Първо достигна ниво от 1,3393 долара и после се срина до 1,3350 долара. След края на пресконференцията еврото поевтиня до 1,3351 долара.
Целевите дългосрочни операции по рефинансиране, както ЕЦБ нарича количествените улеснения, се радват на силен интерес от банките в еврозоната и вече има запитвания от банките за около половин трилион евро.

През последния месец е налице подобрение в търсенето на кредити от бизнеса и домакинствата, заяви Драги, като по думите му това показва, че мерките на ЕЦБ са правилни.

В заключение президентът на ЕЦБ подчерта разликите в парични условия между САЩ и еврозоната, казвайки, че реалните лихвени проценти ще останат отрицателни в еврозоната за много по-дълго, отколкото в САЩ.

сряда, 6 август 2014 г.

Срещата на Драги и Юнкер и фиксалната политика на ЕС

Срещата се е състояла в Люксенбург  и са се обсъдили гледните точки на моментното състояние на европейската икономика.
Всъщото време италианския премиер Матео Ренци се обяви за преход към по либерални бюджетни правила вместо строгите мерки на икономии.В момента Италия оглавява ЕС и той се опитва да повлияе на новата ЕК която ще оглави Юнкер.
Днешната среща е преди утрешното заседание на ЕЦБ на което ще се обсъдят бъдещата политика на Централната банка и реформите и мерките за икономии  в региона.








вторник, 5 август 2014 г.


След съобщението че Путин е предложил на Съвета на федерацията да отмени постановлението с което се забранява да се използват въоръжените сили на Руската федерация на територията на Украйна котировките на фондовата борса в Москва скочиха до  петмесечен максимум.
Курсът на еврото на Московската борса падна под психологическия праг от 46 рубли и достигна котировка от 45,97 рубли