петък, 29 август 2014 г.

Положението в Украйна е много опасно .  На срещата на външните министри  на страните от ЕС  се прие че трябва да се  предотврати  по всякакъв начин  сблъсък между руските и украински войски.
Има предложение и за налагане на нови санкции на Русия.Такова решение евентуално ще се вземе утре на срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС в Брюксел.
Но ефектът от нови санкции едва ли ще е голям.

четвъртък, 28 август 2014 г.

За всички които имат желание да научат нещо много полезно  Ви предлагам да се регистрирате за участие на   уебинарите на   ActivTrades.  Един от тях ще се проведе на :http://www.activtrades.bg/index.aspx?page=events_webinar
10 септември 2014 - Експертни системи - Автоматизирана търговия с MetaTrader 4

понеделник, 25 август 2014 г.

Раздвижване на американските пазари ,доларът нагоре

На европейските пазари днес цари оптимизъм, след като в петък президентът на ЕЦБ заяви готовност да пусне печатницата за пари.
Марио Драги каза пред колегите си в Джаксън хол, че инфлационните очаквания на инвеститорите силно се понижават през август, като всяко влошаване на перспективите дава причина на Европейската централна банка да започне с количествените улеснения.
Така поредните лоши новини от Германия имаха диаметрално противоположен ефект върху пазара. Днес институтът IFO отчете изненадващо влошаване на бизнес климата в най-голямата икономика в Европа. Индексът на за бизнес климата в Германия се понижава до 106.3 пункта през август, от 108.0 пункта през юли. Влошават се както икономическите очаквания, така и оценката за текущите условия.

петък, 22 август 2014 г.

Изказването на Йелън подпали пазара
"С икономика все по-близо до нашите цели, фокусът на FOMC естествено се измества към въпроси за степента на улесненията, колко бързо те да бъдат премахнати и при какви условия трябва да започнем да оттегляме извънредните мерки", коментира Йелън
Според нея "няма проста рецепта", която Фед да следва, но повишаването на лихвените нива може да започне по-рано от очакваното, ако напредъкът на пазара на труда продължава да бъде по-бърз или ако инфлацията се ускори.

Тя се опита да успокои инвеститорите, като допълни, че Фед следи общо 19 показателя на пазара на труда, а не само равнищата на заетост и безработица.
Както обикновено Йелън допълни днес, че пазарът на труда все още е в застой и че лихвените нива ще останат близки до нула за "значителен период от време", след като Фед приключи с програмата си за количествени улеснения през октомври.

четвъртък, 21 август 2014 г.

Ръст на Европейските акции на днешната сесия

Европейските акции приключиха днешната сесия на най-високо ниво от месец, след като инвеститорите залагат, че забавянето на производствения сектор в еврозоната и ръста на сектора на услугите ще засили натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) за направи повече в подкрепа на възстановяването .

По-рано този месец председателят на ЕЦБ Марио Драги обяви, че върви интензивна подготовка на програма за изкупуване на активи. През юни Централната банка съобщи, че от есента тръгва и нова схема за финансиране на банките в еврозоната.

сряда, 20 август 2014 г.


Швейцария отказва да доставя на Русия стоки от ЕС


Уолстрийт джърнъл" допълва, че мотивът за отказа е задължението на Швейцария да гарантира, че продукцията, която се доставя през територията й, отговаря на действащите стандарти, но това е невъзможно, защото тези стоки са произведени извън страната.

"По-рано Швейцария се ангажира да противодейства на опитите на Русия да използва нейната територия за заобикаляне на санкциите, наложени (на Москва) от западни страни", отбелязва "Уолстрийт джърнъл".

Изданието напомня, че самата Швейцария не е засегната от руското ембарго, той като тя не е въвела широки санкции срещу Русия.

"Кафето и сирената са сред най-популярните стоки, които Швейцария доставя в Русия. Миналата година обемът на техния експорт бе близо 200 милиона шв. франка (221 милиона долара) или 2,4 на сто от общите продажби на хранителните продукти, пласирани в чужбина", подчертава американският икономически всекидневник.

вторник, 19 август 2014 г.

Една добра идея - инвестиционните фондове

Aктивите на инвестиционните фондове в страната нарастват до рекордните 1.86 млрд. лв. към края на юни. Техният размер се увеличава с 53.5% или 648.2 млн. лв. 

През последните 7 години активите на инвестиционните фондове, опериращи в страната, са нараснали 17 пъти.

Българските фондове управляват активи за 830.5 млн. лв., бележейки ръст от 33.7%, сочат данните на БНБ. Голяма част или 401.6 млн. лв. са вложени в депозити в банки. 

В акции са инвестирани 213 млн. лв. като ръстът в този сегмент е с 24.5%. А облигациите в портфейлите на местните инвестиционни фондове са на стойност 155.1 млн. лв. Инвестициите в България нарастват с 36.1%, до 302 млн. лв., а тези в страните от Европейския съюз се увеличават със 120.4%, до 33.1 млн. лв. 

Към края на юни 2014 г. привлечените средства на български фирми и физически лица в чуждестранните инвестиционни фондове са на стойност 1.03 млрд. лева. Спрямо същия месец на 2013 г. те нарастват със 74.2% или 438.9 млн. лева. Застрахователните компании и пенсионните фондове са вложили 857.6 млн. лева в чуждестранни инвестиционни фондове, а домакинствата са инвестирали 136.1 млн. лева към юни 2014 г. 

понеделник, 18 август 2014 г.


Русия е на шесто място  по златни резерви


Десетте първи в класацията държави в света притежават общо около 24 000 тона злато. Към  декември този период в света има 31 913 тона златни резерви. Делът на Еврозоната, съвместно с Европейската централна банка е 10 779 тона злато. Делът на САЩ е 8 133,5 тона. Това е и първото място в класацията. Следва я Германия с 3 387,1 тона злато. Международният валутен фонд  - 2 814 тона. В класацията следват страни като Италия с 2 тона, Франция - 2 435 тона, шесто място е отредено на Китай с 1 054,1 тона, Русия - 1015 тона, Швейцария ,  Япония, Холандия и други.
Нашата страна се намира на 49-то място с 40,0 тона злато. Което пък всъщност е 8,6 % от резервите на страната ни. Но на тази тема може много да се коментира, биха възразили експерти в бранша. Това са официалните цифри и статистика. Държавата ни е известна с многото златни находища, отдадени с дългосрочни концесии , чиито залежи се изнасят в други страни и от това губим, освен всички ние и икономиката ни, която и без това в момента буксува и е в криза. 

четвъртък, 14 август 2014 г.




Препоръчвам да обърнете внимание на следния уебинар на Актив традес :




http://www.activtrades.bg/index.aspx?page=events_webinar
20 август, "Корелационни стратегии", с лектор Светлин Минев
Нулев  икономически  растеж отчита еврозоната
Говорителят на Европейската комисия Майкъл Дженингс коментира представените в червъртък данни на Евростат, според които през второто тримесечие на този годинаикономическият растеж в еврозоната е нулев, а средният за Евросъюза е едва 0,2 на сто.. В този контекст припомняме колко е важно да се следва пътят на реформи. Дадохме ясни насоки за тях в препоръките си към отделните държави. В средата на октомври ще направим преглед на техните бюджетни планове, от които ще стане ясно и коя страна как прилага препоръките", заяви говорителят, цитиран от БНР. 

Тези за България бяха в посока по-силна бюджетна политика, реформи в здравната, пенсионната система и образованието, подобряване на бизнес средата, и повече прозрачност, ефективност и независимост в енергетиката. 

сряда, 13 август 2014 г.


Германското правителство застана зад Обама и решението му за военни удари по джихадистите.



Ангела Меркел определи като много важни американските удари срещу джихадистите от Ислямска държава в Ирак, но допълни, че планира Германия да предостави само материална помощ за кюрдските б

вторник, 12 август 2014 г.

Бразилия е готова „да изхранва“ Русия

Може би най-добрата новина на годината. По този начин Франциско Тура, президент на бразилската асоциация на производителите на пилешко и свинско месо (ABPA), нарича вестта за руските санкции срещу хранителните износители от САЩ и Европа.
„Бразилия веднага е в състояние да осигури 150 000 тона птиче месо за Русия, които по-рано са внасяли американски компании“, казва той. Що се отнася до свинското, на Бразилия ще ѝ отнеме малко повече време, докато стане готова за доставки.
Защото, подобно на Асоциацията, цялата бразилска хранително-вкусова промишленост в момента е напълно изненадана от внезапния прилив на симпатии от страна на Русия - 80 кланици, млечни и птичи производители сега наведнъж получават зелена светлина за износ за Русия, пише в свой анализ германският всекидневник Handelsblatt. 
Събитията в Украйна властват на европейските пазари
Европейските акции поевтиняха във вторник. Върху инвеститорското настроение повлияха разочароващите данни от Германия, корпоративните отчети и геополитическото напрежение в Украйна, Газа и Ирак.
Общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 се смъкна с 0,23% до 1 320 пункта. Водещият индекс в Германия – DAX, спадна с 1,21% до 9 069,47 пункта, след като краткосрочните очаквания за най-силната европейска икономика спаднаха до 20-месечно дъно

петък, 8 август 2014 г.

пазара към 13 часа


Пазара  към 13 часа



След краката консолидация днес низходящата корекция на глобалните фондови пазари продължава, а фундаменталните новини подкрепят разпродажбите.

Търговският баланс на Германия се влошава през юни. Излишъкът намалява с 2.8 млрд. евро, до 15.0 млрд. евро.

В същото време индустриалното производство на Франция нараства малко по-силно от очакваното, покачвайки се през юни с 1.3% на месечна база, като спадът му спрямо същия месец на миналата година намалява до 0.4%. Това обаче не беше достатъчно, за да повдигне апетита за риск в Европа.

Малко по-късно във Великобритания също беше отчетено влошаване на търговския баланс. Дефицитът за юни се увеличава до 9.41 млрд. паунда, при прогнози за спад. Влошаването на баланса се дължи изцяло на по-слабия износ за останалите страни от Европейския съюз.
В Азия днес повечето от фондовите индекси също падаха, след още една сесия на разпродажби в Ню Йорк вчера.
 От друга страна износът на Китай се е увеличил през юли заради силното търсене в САЩ, Европа и Югоизточна Азия, формирайки рекорден търговски излишък от 47.30 млрд. долара, който силно надхвърля очакванията на пазара.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент с доставка през септември поскъпват рязко с 0.80%, до 106.28 долара за барел, след като САЩ обявиха, че ще бомбардират позициите на ислямските фундаменталисти в Ирак. А цената на златото се покачва с 0.36%, до 1 317.31 долара за тройунция.

четвъртък, 7 август 2014 г.

Докато Драги даваше пресконференция еврото се разигра

Докато Драги говореше  еврото се разигра и удари интрадневен връх и дъно.Първо достигна ниво от 1,3393 долара и после се срина до 1,3350 долара. След края на пресконференцията еврото поевтиня до 1,3351 долара.
Целевите дългосрочни операции по рефинансиране, както ЕЦБ нарича количествените улеснения, се радват на силен интерес от банките в еврозоната и вече има запитвания от банките за около половин трилион евро.

През последния месец е налице подобрение в търсенето на кредити от бизнеса и домакинствата, заяви Драги, като по думите му това показва, че мерките на ЕЦБ са правилни.

В заключение президентът на ЕЦБ подчерта разликите в парични условия между САЩ и еврозоната, казвайки, че реалните лихвени проценти ще останат отрицателни в еврозоната за много по-дълго, отколкото в САЩ.

сряда, 6 август 2014 г.

Срещата на Драги и Юнкер и фиксалната политика на ЕС

Срещата се е състояла в Люксенбург  и са се обсъдили гледните точки на моментното състояние на европейската икономика.
Всъщото време италианския премиер Матео Ренци се обяви за преход към по либерални бюджетни правила вместо строгите мерки на икономии.В момента Италия оглавява ЕС и той се опитва да повлияе на новата ЕК която ще оглави Юнкер.
Днешната среща е преди утрешното заседание на ЕЦБ на което ще се обсъдят бъдещата политика на Централната банка и реформите и мерките за икономии  в региона.








вторник, 5 август 2014 г.


След съобщението че Путин е предложил на Съвета на федерацията да отмени постановлението с което се забранява да се използват въоръжените сили на Руската федерация на територията на Украйна котировките на фондовата борса в Москва скочиха до  петмесечен максимум.
Курсът на еврото на Московската борса падна под психологическия праг от 46 рубли и достигна котировка от 45,97 рубли 








понеделник, 4 август 2014 г.


Разочароващи резултати обяви SENTIX  едно от водещите проучвания за инвеститорското доверие на германците в икономиката на еврозоната. Индексът достигна до едногодишно дъно от 2,7 пункта , спрямо 10,1 пункта през юли.

петък, 1 август 2014 г.

Една добра новина прочетох днес -българското кисело мляко лекува Паркинсон са открили германските ученил Това било новата" медицинска сензация" според вестник Билд-Цайтунг-вестникът с най голям тираж в Европа.
Учените от лабораторията в Дрезден / института  Макс Планк/ откъдето идва новината твърдят че две вещества могат да ремонтират   нервните клетки и те се съдържат в най обикновени храни-киселото мляко и недозрелите плодове. Вестникът подчертава че на Балканите където  се произвежда киселото мляко има най много дълголетници .
В лабораторни условия вече се приготвя кисело мляко със закваска внесена от България.Един от учените  Антъни Хайман  споделя че освен че е много полезно било и много вкусно.
Това е голям шанс за страната ни - да доставяме кисело мляко за Германските супермаркети .Да превърнем киселото мляко в успешна експортна стока стига да се намерят добри производители и търговци които да го експортират добре.